OCPJP vs SCJP

 

SCJP (akr. Sun Certified Java Programmer) to skrót używany dla określenia certyfikatu Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition, wydawanego niegdyś przez firmę Sun Microsystems. Firma Sun została jednak przejęta przez firmę Oracle, która postanowiła zmienić nazwy wydawanych certyfikatów i tak certyfikat SCJP zastąpiony został przez certyfikat OCPJP (akr. Oracle Certified Professional Java Programmer).

Niezależnie od zmiany nazwy, SCJP i OCPJP to ten sam certyfikat i ten sam egzamin który trzeba zdać aby go uzyskać (w obrębie tych samych wersji, czyli SCJP 6 jest tym samym co OCPJP 6 ale już OCPJP 7 nie ma swego odpowiednika, jako że dotyczy nowej wersji języka Java).

Wiele firm oferuje obecnie swoje produkty i usługi posługując się jeszcze nazwą SCJP, jako że jest ona powszechnie znana, jednak należy wiedzieć, że produkty te mają zastosowanie także w związku z certyfikacją OCPJP. Ważniejsza od nazwy certyfikatu, tj. OCPJP vs SCJP jest jego wersja. Różnica pomiędzy SCJP 5 a SCJP 6 jest większa niż między SCJP 6 a OCPJP 6 (bo tu de facto nie ma jej wcale).